APPLE

Apple

Apple

História iPhone

Prvý iPhone uviedla spoločnosť Apple na americký trh v júni 2007 a neskôr sa tento produkt rozšíril do Spojeného kráľovstva, Nemecka, Francúzska, Írska a Rakúska. Aj keď sa pri dizajne tohto modelu v súčasnosti mierne pousmejeme, v tej dobe predstavovalo kovové telo, intuitívne dotykové ovládanie a chýbajúca klávesnica skutočnú revolúciu v porovnaní s inými smartfónmi. Nemôžeme sa preto čudovať, že zrod iPhonu sa zaslúžil o popularizáciu inteligentných telefónov a vytiahol spoločnosť Apple na vrchol.
Kritiku sa preto výrobca pokúsil vyriešiť s ďalšou generáciou – iPhone 3G, ktorá bola predstavená 9. júna 2008 a rozšírený bol tiež zoznam krajín, v ktorých bol tento model dostupný (vrátane Česka a Slovenska). Už názov napovedá, že jednou z noviniek bola možnosť pripojenia sa na rýchlejšiu 3G sieť. Telo iPhonu 3G sa zmenilo na plastové a záujemcovia si mohli vybrať čiernu alebo bielu farbu. Najväčšou nevýhodou sa tak stala náchylnosť na poškrabanie a praskliny.
Zatiaľ čo sa iPhone 3G posunul oproti svojmu predchodcovi dizajnovo, až ďalšia generácia – iPhone 3GS z roku 2009 znamenala posun aj technologický. Zmeny nastali predovšetkým v jeho rýchlosti, čo napovedá už samotný názov, v ktorom písmeno S predstavuje slovo speed. Jednou z najväčších noviniek štvrtej generácie iPhonu sa zas stal nový retina displej a fotoaparát s bleskom a samostatne zabudovaná predná kamera. Spoločnosť nenechala nič na náhodu ani v prípade dizajnu, a tak na trh prišiel prvý iPhone pokrytý sklom spredu aj zozadu. iPhone 4S z roku 2011 síce podedil dizajn od svojho staršieho brata, no písmeno S v tomto prípade neznačilo zrýchlenie, ale zastupovalo prvé písmeno hlasovej asistentky Siri. Zlepšeniu sa opäť tešil fotoaparát, no významné zmeny predstavoval aj iOS 5 prinášajúci iCloud, iMessage a notifikačné centrum.
V roku 2012 sa svet iPhonov konečne dočkal zväčšenia obrazovky s príchodom modelu iPhone 5. Pribudla napríklad aj podpora LTE sietí, nový procesor a zmena iOS 5 na iOS 6, čo znamenalo aj vlastné Apple Maps. O rok neskôr ohlásila spoločnosť Apple hneď dve novinky – iPhone 5C a iPhone 5S. IPhone 5C síce prebral hardvér od svojho predchodcu a dostalo sa mu rôznych farebných vyhotovení, veselé farby ani nižšia cena však ešte neboli zárukou úspechu. To nemožno povedať o druhom modeli, ktorý sa síce dizajnovo nikam oproti iPhonu 5 neposunul, no obrovskou novinkou sa stal snímač odtlačku prstov na domovskom tlačidle. Aktualizácia iOS 7 znamenala zas bezdrôtový prenos súborov AirDrop alebo funkciu CarPlay.
Trend zväčšovania obrazovky nasledovali aj ďalšie modely – iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Okrem toho disponovali aj novým procesorom A8 a zväčšenou RAM na 1 GB. Rovnaký dizajn po týchto modeloch opäť zdedili obľúbené rady S, čiže iPhone 6S a 6S Plus, no tie dostali oproti klasickej verzii aj zlepšený hardvér. Skutočným míľnikom technologického vývoja spoločnosti Apple sa stal iPhone 7 a iPhone 7 Plus v roku 2016. Aj keď sa v rámci dizajnu neudiali veľké zmeny, kontroverznou sa stala nová farba Jet Black extrémne náchylná na škrabance. V tomto prípade preto radšej majiteľom odporúčame zvoliť kryt na iPhone 7 alebo 7 Plus, ktorý zabezpečí jeho maximálnu ochranu. Svet šokovalo aj odstránenie slúchadlového jacku, no pozitívom sa stala predovšetkým odolnosť voči vode. V roku 2016 sa však verejnosti dostalo aj novinky v podobe prvej generácie iPhone SE.
Rok 2017 znamenal v technickom svete predstavenie rovno troch noviniek zo smartfónovej dielne Apple – iPhone 8, 8 Plus a X. Aj keď prvé dva spomínané zostali verné klasickému iPhone dizajnu s domovským tlačidlom, iPhone X je v podstate len veľký retina displej so zaoblenými rohmi a OLED obrazovkou s funkciou na rozoznávanie tvárí.
Cestu K modelu (iPhone 12 Pro Max) vydláždilo za 5 rokov ešte niekoľko ďalších modelov, pričom každý disponoval novinkami – či už technologickými, alebo dizajnovými. Hovoríme o iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone SE, iPhone 12 mini, iPhone 12 a iPhone 12 Pro. Spolu ide doposiaľ o 29 rôznych modelov smartfónov z dielne spoločnosti s jablkovým logom, z ktorých si každý našiel svojich stúpencov aj odporcov.
A teraz tu máme modely iPhone 13, menší iPhone 13 mini pre baby, iPhone 13 Pro Max ako lopata a iPhone 13 Pro.

iPhone 14

iPad Tablety

iPad Tablety

iPad
Steve Jobs ohlásil prvú generáciu iPadu, 2010
Prvá generácia iPadu bola ohlásená 20. januára 2010 a predobjednávka sa začala 12. marca. Verzia s podporou Wi-Fi bola vydaná v Spojených štátoch 3. apríla a verzia s podporou 3G bola vydaná 30. apríla. Apple medzinárodne vydal modely iPad 28. mája, 23. júla a 17. septembra. Prvý iPad má 1 GHz centrálnu procesorovú jednotku (CPU) Apple A4 s 256 megabajtami (MB) pamäte s náhodným prístupom (RAM) a grafickým procesorom PowerVR SGX535 jednotka (GPU). Má štyri tlačidlá; tlačidlo domov, ktoré používateľa nasmeruje na jeho domovskú stránku, tlačidlo prebudenia a spánku a dve tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Jeho multidotykový displej má rozlíšenie 1 024 x 768 pixelov.
Druhá generácia iPadu bola ohlásená 2. marca 2011 a vydaná 11. marca. Je o 33 % tenšia a o 15 % ľahšia ako jej predchodca a využíva dvojjadrový čip Apple A5 pozostávajúci z dvakrát rýchlejšieho CPU a deväťkrát rýchlejší GPU. Má jednu kameru na prednej aj zadnej strane, pričom obe podporujú videotelefónnu službu Apple FaceTime. Apple zoštíhlil iPad odstránením lisovaného plechového rámu displeja, použitím tenšieho skla na prekrytie obrazovky a odstránením určitého priestoru medzi displejom a batériou.
Tretia generácia iPadu bola ohlásená 7. marca 2012 a vydaná 16. marca. Využíva dvojjadrový čip Apple A5X so štvorjadrovými grafikami. Jeho Retina displej má 2 048 x 1 536 pixelov a jeho pixely sú o 50 % hustejšie ako u štandardných displejov. Na rozdiel od vstavaných aplikácií pre iPhone a iPod Touch, ktoré fungujú v orientácii na výšku, na šírku-vľavo a na šírku-doprava, vstavané aplikácie iPadu podporujú orientáciu zariadenia hore nohami. V dôsledku toho zariadenie nemá žiadnu "prirodzenú" orientáciu; zmení sa iba relatívna poloha tlačidla domov.
Štvrtá generácia iPadu bola ohlásená 23. októbra 2012 a vydaná 2. novembra. Má čip Apple A6X, vylepšenú LTE a WiFi konektivitu a pridáva podporu pre biometrický autentifikačný systém rozpoznávania odtlačkov prstov Touch ID. Má päťmegapixelový zadný fotoaparát, ktorý dokáže nahrávať videá v rozlíšení 1080p, a prednú kameru FaceTime HD s rozlíšením 720p. Jeho displej je 2 048 x 1 536 pixelov.
Piata generácia iPadu bola ohlásená 21. marca 2017 a vydaná 24. marca Používa čip Apple A9 so sprievodným pohybovým koprocesorom M9 a jeho fotoaparáty dokážu zachytiť zábery pri slabom osvetlení a v HD kvalite. Napriek tomu, že používa rovnaké procesory Apple A9 a M9 ako iPhone 6S z roku 2015, chýba mu podpora neustáleho rozpoznávania hlasu „Hey Siri", čo je funkcia, ktorá je propagovaná ako možná vďaka nízkoenergetickému spracovaniu v týchto čipoch.
Šiesta generácia iPadu bola ohlásená dňa 27. marca 2018. Používa dvojjadrový čip Apple A10 Fusion a obsahuje prednú zadnú kameru, 8-megapixelový fotoaparát iSight namontovaný na zadnej strane s rozlíšením 1080p a 30fps a 720p Facetime HD. fotoaparát. Mal tiež rýchlejšiu FaceTime HD, LTE konektivitu, Touch ID a multitaskingové funkcie.
Siedma generácia iPadu bola ohlásená 10. septembra 2019 a vydaná 25. septembra. Používa 64-bitový čip Apple A10 Fusion a jeho Retina Display má rozlíšenie 3,5 milióna pixelov. Pridala podporu pre príslušenstvo Smart Keyboard.
Ôsma generácia iPadu bola ohlásená 15. septembra 2020 a vydaná 18. septembra. Používa čip Apple A12 Bionic, ktorý má o 40 percent rýchlejší 6-jadrový CPU a 2-krát rýchlejší 4-jadrový GPU ako jeho predchodca . Apple A12 tiež obsahoval zabudovaný Neural Engine a je schopný spracovať 5 biliónov operácií za sekundu. Jeho Retina displej mal rozlíšenie 1668 x 2388 pixelov.
Deviata generácia iPadu bola ohlásená a vydaná 14. septembra 2021. Používa čip Apple A13 Bionic, ktorý má o 20 % rýchlejší CPU a GPU a zabudovaný Neural Engine ponorený do umelej inteligencie. Jeho 12-megapixlový predný fotoaparát pridáva podporu pre technológiu Apple „Center Stage Mode", ktorá lokalizuje ľudí v zábere a sleduje pohľad kamery, aby boli vycentrovaní. Jeho Retina Display je vybavený technológiou True Tone, ktorá automaticky upravuje teplotu farieb obrazovky podľa okolitého osvetlenia.

iPad mini
Prvá generácia vlajkovej lode, menšieho iPadu Mini, bola ohlásená 23. októbra 2012 a uvedená na trh 2. novembra. Používa dvojjadrový čip Apple A5 a má hardvér podobný tomu z druhej generácie iPadu. Má FaceTime HD kameru, 5-megapixelový fotoaparát iSight, ultrarýchly bezdrôtový LTE rozsah a štandardné Wifi pripojenie 802.11a/b/g/n. Zameriava sa na vznikajúci sektor mini tabletov, ako sú Kindle Fire a Nexus 7.
Druhá generácia iPadu Mini bola ohlásená 22. októbra 2013 a vydaná 12. novembra. Jej hardvér pripomína prvú generáciu iPadu Air. (nižšie)
Tretia generácia iPadu Mini bola ohlásená 16. októbra 2014 a vydaná 22. októbra. Používa čip Apple A7 so zabudovaným pohybovým koprocesorom M7 a jeho 7,9-palcový Retina displej má rozlíšenie 2048 x 1536 pixelov. Obsahuje 1080p HD kameru, FaceTime HD kameru a 5-megapixelovú kameru iSight.
Štvrtá generácia iPadu Mini bola ohlásená a vydaná 9. septembra 2015. Používa dvojjadrový čip Apple A8 so zabudovaným pohybovým koprocesorom Apple M8. Jeho konektor pre slúchadlá bol premiestnený po odstránení prepínača stlmenia zvuku.
Piata generácia iPadu Mini bola ohlásená a vydaná 18. marca 2019. Používa čip Apple A12 Bionic s 3-krát rýchlejším CPU a 9-krát rýchlejším GPU ako jeho predchodca. Je vybavený displejom Retina na báze Truetone s o 25 % širšími farbami a vyššou hustotou pixelov.
Šiesta generácia iPadu Mini bola ohlásená a vydaná 24. septembra 2021. Používa čip Apple A15 Bionic s o 40 % rýchlejším 6-jadrovým CPU a o 80 % rýchlejším 5-jadrovým GPU. Jeho 16-jadrový Neural Engine a AI akcelerátory v CPU poskytujú 2x zvýšenie výkonu AI. Jeho 12-megapixelový ultra širokouhlý predný fotoaparát obsahoval technológiu Apple „Center Stage Mode", zatiaľ čo jeho 12-megapixelový zadný fotoaparát mal väčšiu clonu, True Tone blesk a automatickú obnovu tieňov a svetiel Smart HDR. Obsahuje port USB-C, ktorý dokáže preniesť až 5 gigabitov za sekundu dát; vylepšené stereo reproduktory na šírku; a jasnejší Liquid Retina displej.

iPad Air
Prvá generácia iPadu Air bola ohlásená 22. októbra 2013 a vydaná 1. novembra. Používala čip Apple A7 so zabudovaným koprocesorom Apple M7 Motion; čip obsahoval viac ako miliardu tranzistorov a obsahoval 2x rýchlejší CPU a GPU. Debutoval technológiu MINO založenú na 80211n, ktorá sa používa pri jeho Wi-Fi konektivite, a mala rozšírený rozsah LTE telekomunikácií. Dodával sa aj s Retina displejom.
Druhá generácia iPadu Air bola ohlásená 16. októbra 2014 a vydaná 22. októbra. Používala čip Apple A8X s 2,5x rýchlejším CPU. Jeho 8MP kamera iSight mala 1,12-mikrónové pixely a clonu f/2,4, zatiaľ čo jej kamera FaceTime mala clonu f/2,2 a 81% svetelnú kapacitu. Jeho displej mal prepracovanú o 56 % nižšiu mieru odrazu. Mal aj rozšírený rozsah telekomunikačnej služby LTE.
Tretia generácia iPadu Air bola ohlásená 18. marca 2019 a vydaná 25. marca. Využívala Apple A12 Bionic so zabudovaným Neutral Engine a 4-jadrovým CPU a GPU. Jeho 866 Mbit/s WiFi pripojenie je založené na LTE a je vybavený 1080p HD videokamerou.
Štvrtá generácia iPadu Air bola ohlásená 15. septembra 2020 a vydaná 23. októbra. Používala čip Apple A14 Bionic, ktorý obsahoval 11,9 miliardy tranzistorov, o 40 % rýchlejší 6-jadrový procesor, o 30 % rýchlejší 4-jadrový GPU a vstavaný Neural Engine, ktorý dokáže spracovať 11 biliónov operácií za sekundu. Jeho 10,9-palcový displej Liquid Retina Screen má rozlíšenie 2360 x 1640 pixelov (3,8 milióna pixelov). Jeho predná 7-megapixelová kamera Facetime má rozlíšenie 1080p a 60 snímok za sekundu, zatiaľ čo jej 12-megapixelová webová kamera má 8 clonu, 4k, 60 snímok za sekundu a stabilizáciu videa. Apple znova integroval Touch ID a nahradil Face ID kvôli nepresnému rozpoznaniu Face ID používateľom nosiacich masky počas pandémie COVID-19.
Piata generácia iPadu Air bola ohlásená 8. marca 2022 a vydaná 18. marca. Používala čip Apple M1.

iPad Pro
Prvá generácia iPadu Pro, špičková a profesionálna vlajková loď, bola ohlásená 9. septembra 2015 a vydaná 11. novembra (12,9-palcová verzia) a 31. marca (9,7-palcová). Používa čip Apple A9X , s 2x vyššou šírkou pásma pamäte a 1,8x rýchlejším CPU ako jeho predchodca. Jeho audio systém pozostával zo 4 audio portov a jeho hlasitosť bola 3x efektívnejšia ako druhá generácia iPad Air a jeho 12-palcový displej mal rozlíšenie 2732 x 2043 pixelov.
Druhá generácia iPadu Pro bola ohlásená 5. júna 2017 a vydaná bola 13. júna. Používa čip Apple A10X so 6-jadrovým CPU a 12-jadrovým GPU a dokáže spracovať médiá v kvalite 120 Hz HDR , 2x vyššia kvalita ako jeho predchodca. Jeho sietnicový displej s ultra nízkou odrazivosťou sa vyznačoval 50 % optimalizovanou technológiou True Tone (ktorá automaticky upravuje obrazovku podľa okolitých farieb a mier jasu), integráciou Wide Color a jasom až 500 nitov. Mal tiež 12-megapixelový zadný fotoaparát a 7-megapixelový predný fotoaparát.
Tretia generácia iPadu Pro bola ohlásená 30. októbra 2018 a vydaná 7. novembra a ide o prvý iPad s podporou 1 TB úložiska. Používal 7 nm čip Apple A12X Bionic, ktorý obsahoval 11 miliárd tranzistorov, 8-jadrový GPU CPU, 7-jadrový GPU so 4 efektívnymi jadrami a vstavaný Neural Engine schopný spracovať 5 biliónov operácií za sekundu. Apple nahradil biometrickú autentifikáciu pomocou rozpoznávania odtlačkov prstov Touch ID svojim náprotivkom tváre, Face ID.
Štvrtá generácia iPadu Pro bola ohlásená a vydaná 18. marca 2020. Používala čip Apple A12Z, s 8-jadrovým CPU a tepelnou architektúrou. Jeho Wi-Fi pripojenie triedy Gibt je o 60 % rýchlejšie ako jeho predchodca. Jeho ultraširokouhlý fotoaparát zdvojnásobil jeho jasnosť, zatiaľ čo jeho 12-megapixelový fotoaparát je schopný zachytiť záznam v kvalite 4K. Tieto kamery mu umožňujú zachytiť médiá so širšou viditeľnosťou a jeho audio systém automaticky rozpozná a pritiahne akúkoľvek orientáciu v okolí.
Piata generácia iPadu Pro bola z 20. apríla 2021 a vydaná 21. mája. Používala inovatívny čip Apple M1 triedy desktopov, ktorý obsahoval o 40 % rýchlejší 8-jadrový CPU, 4-krát rýchlejší 8-jadrový GPU a 4-násobný vyššia šírka pásma. Bol vybavený 12-megapixelovým širokouhlým profesionálnym fotoaparátom s clonou ƒ/1,8 (zachytáva vysokokvalitné zábery) a 2-megapixelovým ultraširokouhlým fotoaparátom s clonou ƒ/2,4 (zachytáva vylepšený interaktívny zážitok s rozšírenou realitou). Debutovala technológia Apple „Center Stage mode", ktorá presne určuje pozície používateľov a podľa toho automaticky sleduje pohľad kamery, aby ich perspektívne centralizoval. 12,0-palcová verzia mala mini LED Liquid Retina XDR displej v porovnaní s menším IPS LCD Liquid Retina displejom 11-palcového modelu.

Macbook & iMac

Macbook & iMac

MacBook je značka notebookov Macintosh navrhnutých a predávaných spoločnosťou Apple Inc., ktoré používajú operačný systém MacOS od spoločnosti Apple od roku 2006. Nahradil značky PowerBook a iBook počas prechodu Mac na procesory Intel, ohláseného v roku 2005. Súčasný rad pozostáva z MacBook Air (2008 – súčasnosť) a MacBook Pro (2006 – súčasnosť). V rokoch 2006 až 2012 a 2015 až 2019 existovali dve rôzne rady jednoducho pomenované „MacBook".

Úvod

Rodina MacBookov bola pôvodne umiestnená v dizajnoch podobných líniám iBook a PowerBook, ktoré im predchádzali, teraz využíva hliníkovú konštrukciu z jedného tela, ktorá bola prvýkrát predstavená s MacBookom Air. Táto nová konštrukcia má tiež čiernu plastovú klávesnicu, ktorá bola prvýkrát použitá na MacBooku Air, ktorý bol inšpirovaný zapustenou klávesnicou pôvodných polykarbonátových MacBookov. Teraz štandardizovaná klávesnica prináša zhodu s radom MacBookov s čiernymi klávesmi na kovovom hliníkovom tele.

Veká rodiny MacBookov sú držané zatvorené magnetom bez mechanickej západky, čo je dizajnový prvok prvýkrát predstavený s polykarbonátovým MacBookom. Pamäť, mechaniky a batérie boli dostupné v starej zostave MacBookov, hoci najnovšia kompaktná zostava spája alebo lepí všetky takéto komponenty na miesto. Všetky súčasné MacBooky majú podsvietenú klávesnicu.

MacBook bol prerušený od februára 2012 do marca 2015, kedy bol predstavený nový model s ultraprenosným dizajnom a celokovovým krytom. V júli 2019 bol opäť prerušený po znížení ceny 3. generácie MacBook Air a ukončení 2. generácie modelu.

Macbook Air

MacBook Air je najlacnejší notebook od Apple. Zatiaľ čo prvá generácia bola vydaná ako prémiový ultraprenosný počítač umiestnený nad MacBookom z rokov 2006 - 2012, znížené ceny v nasledujúcich iteráciách a ukončenie výroby tohto MacBooku z neho urobili základný prenosný počítač Macintosh. Základný model z rokov 2010 až 2017 bol dodávaný s 13-palcovou obrazovkou a bol najtenším notebookom spoločnosti Apple až do predstavenia MacBooku v marci 2015. Tento model MacBook Air obsahuje dva porty USB Type-A 3.0 a port Thunderbolt 2, ako aj slot na kartu SDXC (iba na 13-palcovom modeli). Tento model MacBooku Air nemal Retina displej. Model MacBook Air s 11-palcovou obrazovkou bol dostupný od októbra 2010 do októbra 2016. V roku 2017 dostal MacBook Air malé osvieženie, pričom rýchlosť procesora sa zvýšila na 1,8 GHz.

Dňa 30. októbra 2018 prešiel MacBook Air zásadnou zmenou dizajnu, ktorá vypustila porty USB Type-A, MagSafe a slot na kartu SD v prospech dvoch portov USB-C/Thunderbolt 3 a konektora pre slúchadlá. Bol aktualizovaný displejom Retina a procesormi Intel Y-series Amber Lake i5, ako aj trackpadom Force Touch, klávesnicou s motýľovým mechanizmom tretej generácie a senzorom Touch ID, ktorý sa nachádza v MacBooku Pro štvrtej generácie, ale bez Dotknite sa Bar. Zvýšila sa aj základná cena, hoci základná konfigurácia modelu z roku 2017 bola zachovaná až do 9. júla 2019, kedy bola spolu s Retina MacBookom ukončená.

10. novembra 2020 spoločnosť Apple oznámila, že MacBook Air bude využívať nový systém Apple M1 na čipe. Nový Air nemá ventilátor, ktorý zaisťuje tichú prevádzku, ale obmedzuje rýchlosť čipu M1 v nepretržitej prevádzke. Tvrdilo sa, že výkon je vyšší ako u väčšiny súčasných notebookov Intel.

6. júna 2022 na WWDC 2022 spoločnosť Apple oznámila nový MacBook Air založený na systéme Apple M2 na čipe. Obsahuje niekoľko dizajnových prvkov z piatej generácie modelov MacBook Pro, ako je plochý dizajn v tvare dosky, funkčné klávesy plnej veľkosti a displej Liquid Retina so zaoblenými rohmi a zárezom pre webovú kameru s rozlíšením 1080p. Obsahuje dva kombinované porty Thunderbolt 3/USB 4 a pridáva nabíjanie MagSafe.

MacBook Pro

MacBook Pro je notebook vyššej triedy od Apple dostupný v 13-palcovej aj 16-palcovej konfigurácii. Súčasná generácia 13-palcového MacBooku Pro bola predstavená v októbri 2018. Obsahuje dotykový OLED pásik displeja umiestnený na mieste funkčných kláves, senzor Touch ID integrovaný s tlačidlom napájania a štyri porty USB-C, ktoré tiež slúžia ako porty Thunderbolt 3. 13-palcový model bol dostupný aj v lacnejšej konfigurácii s konvenčnými funkčnými klávesmi a iba dvoma portami USB-C/Thunderbolt 3, no od júla 2019 má základný model MacBook Pro Touch Bar aj štvorjadrové procesory, podobne ako modely vyššej triedy, aj keď má stále iba dva porty USB-C / Thunderbolt 3. Obnovenie zo 4. mája 2020 využíva mnohé z vylepšení, ktoré sa vyskytujú na 16-palcovom MacBooku Pro 2019, vrátane klávesnice s nožnicovým mechanizmom („Magic Keyboard") a fyzického tlačidla Escape.

Dňa 13. novembra 2019 spoločnosť Apple uviedla na trh 16-palcový MacBook Pro, ktorý nahradil 15-palcový model predchádzajúcej generácie a nahradil motýľovú klávesnicu klávesnicou s nožnicovým mechanizmom (od spoločnosti Apple nazvanou Magic Keyboard), čím sa vrátil k starému „ rozloženie klávesov so šípkami v tvare obráteného T, nahradenie virtuálneho klávesu Escape na Touch Bare fyzickým klávesom a nahradenie grafiky AMD Polaris a Vega z 15-palcového modelu možnosťami grafickej architektúry AMD Navi, ako aj prepracovanie reproduktorov , mikrofónové pole a tepelný systém v porovnaní s 15-palcovým; posledne menovaný mal v 15-palcovom modeli tepelné obmedzenia kvôli svojmu dizajnu. Okrem toho je 16-palcový dostupný s až 64 GB DDR4 2667 MHz RAM a až 8 TB SSD úložiskom. Má tiež 100 Wh batériu.

Dňa 10. novembra 2020 spoločnosť Apple oznámila nový model MacBooku Pro s novým systémom Apple M1 na čipe. Má ventilátor, ktorý umožňuje nepretržitú prevádzku čipu M1 pri jeho plnej výkonnostnej úrovni, o ktorej sa tvrdí, že zodpovedá alebo prevyšuje verzie Intel. Na rozdiel od modelov Intel Pro sa verzia M1 dodáva iba s 13-palcovou obrazovkou, má iba dva porty Thunderbolt a má maximálne 16 GB pamäte s priamym prístupom (RAM).

18. októbra 2021 spoločnosť Apple počas online podujatia oznámila nové 14-palcové a 16-palcové modely MacBook Pro. Sú založené na M1 Pro a M1 Max, prvých profesionálnych systémoch založených na ARM na čipe od Apple. Toto vydanie sa zaoberalo mnohými kritikami predchádzajúcej generácie opätovným zavedením pevných funkčných kláves namiesto Touch Baru, portu HDMI 2.0, čítačky SDXC a nabíjania MagSafe. Medzi ďalšie doplnky patrí Liquid Retina XDR displej s tenšími rámikmi a zárezom podobným iPhonu, ProMotion podporujúci 120Hz variabilnú obnovovaciu frekvenciu, 1080p webovú kameru, Wi-Fi 6, 3 Thunderbolt 4 porty, zvukový systém so šiestimi reproduktormi podporujúci Dolby Atmos a podpora tretieho 6K displeja na modeloch M1 Max. 16-palcová verzia je dodávaná so 140 W napájacím zdrojom GaN, ktorý podporuje USB-C Power Delivery 3.1, aj keď iba MagSafe podporuje nabíjanie plnou rýchlosťou, pretože porty USB-C zariadenia sú obmedzené na 100 W. Šiesteho júna 2022 spoločnosť Apple oznámila aktualizovaný 13-palcový MacBook Pro založený na systéme Apple M2 na čipe.

iMac

iMac je séria all-in-one stolných počítačov Macintosh navrhnutých a vyrobených spoločnosťou Apple Inc. Od svojho debutu v auguste 1998 je primárnou súčasťou ponuky stolných počítačov Apple pre spotrebiteľov a vyvinul sa v siedmich rôznych formách.

Vo svojej pôvodnej podobe mal iMac G3 kvapkový alebo vajcovitý vzhľad s CRT monitorom, ktorý bol uzavretý najmä farebným, priesvitným plastovým puzdrom, ktoré bolo na začiatku osviežené elegantnejším dizajnom, ktorý sa vyznačuje štrbinovou optickou mechanikou. Druhá veľká revízia, iMac G4, posunula dizajn na pologuľovú základňu obsahujúcu všetky hlavné komponenty a LCD monitor na voľne pohyblivom ramene, ktoré je k nemu pripojené. Tretia a štvrtá hlavná revízia, iMac G5 a Intel iMac, umiestnili všetky komponenty hneď za displej, čím vytvorili tenký jednotný dizajn, ktorý sa na jednoduchej kovovej základni nakláňa iba nahor a nadol.

Piata veľká revízia (polovica roku 2007) mala rovnakú podobu ako predchádzajúci model, bola však tenšia a používala eloxovaný hliník a sklenený panel na celej prednej strane. Siedma veľká revízia (koniec roka 2012) používa inú zobrazovaciu jednotku, vynecháva SuperDrive a používa odlišné výrobné techniky ako staršie unibody verzie. To umožňuje, aby bol na okraji tenší ako staršie modely, s hrúbkou okraja 5,9 mm (ale s rovnakou maximálnou hĺbkou). Zahŕňa tiež nastavenie duálneho mikrofónu a obsahuje jednotku SSD (Solid State Drive) alebo úložisko pevného disku alebo Apple Fusion Drive, hybrid jednotiek SSD a pevných diskov. Táto verzia iMacu bola ohlásená v októbri 2012, pričom 21,5-palcová (55 cm) verzia bola vydaná v novembri a 27-palcová (69 cm) verzia v decembri; tieto boli obnovené v septembri 2013 s novými procesormi Haswell, rýchlejšou grafikou, rýchlejšími a väčšími možnosťami SSD a kartami Wi-Fi 802.11ac.

V októbri 2014 bola ohlásená veľká revízia 27-palcového (69 cm) iMacu, ktorého hlavnou črtou je „Retina 5K" displej s rozlíšením 5120 × 2880 pixelov. Nový model obsahuje aj nový procesor, grafický čip a IO spolu s niekoľkými novými možnosťami ukladania. Veľká revízia 21,5-palcového (55 cm) iMacu bola ohlásená v októbri 2015. Jeho hlavnou črtou je „Retina 4K" displej s rozlíšením 4096 × 2304 pixelov. Má rovnaký nový procesor, grafický čip a I/O ako 27-palcový iMac, spolu s niekoľkými novými možnosťami ukladania.

5. júna 2017 spoločnosť Apple oznámila verziu triedy pracovných staníc s názvom iMac Pro, ktorá obsahuje procesory Intel Xeon a štandardné úložisko SSD. Zdieľa dizajn a obrazovku 5K iMacu, ale je zafarbený skôr vesmírne šedou ako striebornou farbou. Apple začal dodávať iMac Pro v decembri 2017. Výroba iMac Pro bola ukončená v roku 2021.

20. apríla 2021 spoločnosť Apple oznámila 24" iMac (skutočná uhlopriečka obrazovky je 23,5 palca) s procesorom Apple M1, jeho prvý v rámci prechodu na kremík Apple. Dodáva sa v 7 farbách (strieborná, modrá, zelená , oranžová, žltá, fialová a ružová) so 4,5K sietnicovým displejom. V základnej konfigurácii sa iMac M1 dodávajú s dvoma portami Thunderbolt 3/USB 4 a dvoma portami USB Type-C 3.1 Gen 2 vo vyšších konfiguráciách. Modely základnej konfigurácie sú dostupné iba v striebornej, modrej, zelenej a ružovej farbe. Apple tvrdí, že M1 iMac ponúka až o 85 % rýchlejší výkon procesora ako predchádzajúce 21,5-palcové modely iMacu. Tento iMac je najtenším modelom, ktorý bol k dnešnému dňu vydaný 11.5. Toto je výsledok premiestnenia celej logickej dosky a zostavy reproduktorov do „brady" v spodnej časti iMacu.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať